Sokszor hallottam a gyülekezeti közegemben, hogy „nem illik panaszkodni”. A panasz fogalmának értelmezése számomra egyet jelentett a lázadással és az Istennel való szembeszállással. Talán éppen ezért is, igyekeztem kerülni a panaszkodást. Brueggemann írásának többszöri elolvasása, azonban a fogalom újra értelmezését váltotta ki belőlem.
Már Westermann munkásságának értékelésénél új gondolatok fogalmazódtak meg bennem, miközben áthatott a „de jó!”. Felszabadító érzés, hogy úgy állhatok Isten elé, ahogy vagyok. Dühösen, haragosan, csalódottan, miközben ebben is az Ő nagyságát fedezhetem fel. Ugyan akkor a „panasz lehetősége” arra is figyelmeztet, hogy Isten mennyire komolyan gondolja a szövetséget.
A panasz lehetőségének elvesztése Brueggemann tanulmánya szerint, - amivel mélyen egyet értek- kétirányú veszélyt hordoz magába. Az egyik lélektani szempontból, hogy elvész az őszinteségre épülő szövetségi viszony, ami kárt okoz az én fejlődésben is, hiszen a kérelmező hangtalanná válhat és csak a kényszerű engedelmességet tenné lehetővé. Társadalmi szempontból pedig ez a hangtalanság és bólogatás a társadalmi kontrol elvesztését eredményezheti.
Brueggemann rámutat arra is, hogy a panasz elvesztése okán bibliai elvek is sérülhetnek. Az egyik ilyen, hogy sérül az istenképünk. Nem jutunk el arra a radikális felismerésre, hogy Isten akar és kész arra, hogy válaszoljon a bennünket foglalkoztató élet helyzetekre. A másik pedig a teodicea kérdésének elhallgattatása. Ha nem foglalkozunk a teodiceával az azt is jelenti, hogy nem teszünk fel kérdéseket, nem foglalkozunk az igazságossággal, sem a társadalom állapotával.
Mindenkép szükségesnek tartom a panasz zsoltárok rendszeres olvasását és imádkozását. Mind az egyén, mind pedig a gyülekezeti közösségek szempontjából, felismerve azt, hogy Isten komolyan veszi az ő szövetségeseit.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.